Ljekovite biljke za lijepu kožu

Koža je omotač na koji smo svi jako osjetljivi. Na nju se troše velike svote novaca, njena ljepota preduvjet je estetske ljepote čovjeka, mjerilo emotivnog balansa pa čak na neki način i reprezentativni dio rezultata poslovnog uspjeha. Postala je velik biznis, za njenu što veću ljepotu stalno se reklamiraju nizovi „neophodnih“ dodataka prehrani i novih čudotvornih krema za lice.

A stvar je zapravo vrlo jednostavna i svodi se na jednostavnu računicu; koža je dio tijela i pokazuje izvana pravo stanje onoga što je iznutra. Ako jedemo umjetnu hranu, tijelo nam trpi i u njemu se razvijaju razni disbalansi. Ako jedemo umjetnu hranu i koristimo umjetnu, sintetsku kozmetiku, koža nam trpi i na njoj se razvijaju razni disbalansi u vidu akni, neurodermitisa, seboreje i preranih bora.

veliki čičakŠto nam je činiti? Za početak treba jesti prirodnu, netretiranu hranu. Ona će nam osigurati redovitu probavu a znamo da je zatvor veliki neprijatelj ljepote kože. Takva hrana zaista će i nahraniti tijelo neophodnim mineralima i vitaminima ali i pomoći balans hormonalnog sustava koji je izuzetno bitan za zdravlje kože. Ako jedemo netretiranu hranu koja u sebi ne sadržava pesticide, konzervanse i aditive izbjeći ćemo česte dermalne alergije a cijelo tijelo će lakše i bolje funkcionirati. Tako će i koža biti bolje prokrvljena, svježija i čvršćeg tonusa.

Za početak je potrebno iščistiti jetru jednom od ljekovitih biljaka za drenažu, to može biti čičak (Arctium lappa). U tu svrhu možemo koristiti mjesec dana dekokt njegova korijena. Nakon pauze od tjedan dana možemo prijeći na daljnje blago čišćenje tijela s mineralizacijom tako da svakodnevno pojedemo jednu veliku zdjelu salate od lista maslačka; tko nije probao – definitivno preporučujem. 

cicak-korijen

korijen čička

Uz sve to u procesu čišćenja potrebno je piti velike količine čiste vode. Često zaboravljamo da život u gradovima pod kapama smoga i ispušnih plinova vrlo često nosi sa sobom i velik stres. Stres je kroz hormon adrenalin velik potrošač vode u organizmu. S očitim stresom ili bez njega, ako vam je koža lica siva i beživotna, žuta i debela kao maska, s poremećajima pigmentacije ili vrlo, vrlo suha lako je moguće da uz nepravilnu prehranu jednostavno pijete za vaše potrebe premalo vode.

Nadalje, za sve ljude a pogotovo za ljude s velikim kožnim problemima ili preuranjenim borama bilo bi neophodno da pređu na potpuno prirodnu kozmetiku. Takva kozmetika isključuje sve što stoji na policama dućana bez frižidera po 6 mj. Da sadrži isključivo prirodne sastojke već bi se pokvarila, zar ne? Ako stalno i iznova mažemo lice i tijelo sa sintetskim kremama, pomadama, mlijekom za tijelo koji sadrži parafinska ulja, sintetske mirise i konzervanse naravno da ćemo svakim novim nanošenjem dugoročno lokalno uništavati i imunitet kože, njeno zdravlje i vitalnost. Danas postoje linije potpuno prirodnih ručno rađenih hidratantnih krema, mlijeka za tijelo i sve ostale kozmetike pa ih je šteta ne koristiti.

nevenA za neku vrlo jednostavnu kućnu upotrebu i svakodnevnu njegu možemo si napraviti divni uljni macerat od nevena (Calendula officinalis) i kamilice (Matricaria recutita) u baznom ulju od marelice (Prunus armeniaca) i sjemenki grožđa (Vitis vinifera). Uljna mješavina će nahraniti kožu, neven i kamilica će ju njegovati i regenerirati, smiriti potencijalne upale ali joj i dati elastičnost. U ulju očito nedostaje vlaga, nju ćemo nadomjestiti svakodnevnim višekratnim umivanjem u blagom čaju od kamilice. Svaki dan skuhajte čaj od kamilice, pola popijte a pola iskoristite za nježno nanošenje na lice blazinicama.

Umivanje u čaju definitivno preporučujem, ali ako ste od jutra do mraka na poslu nećete moći ovako više puta dnevno koristiti kamilicu. U tom slučaju napravite si prirodni tonik od hidrolata prave lavande (Lavandula angustifolia) i kamilice (Chamomilla recutita). Ponesite ga u torbi i više puta dnevno poprskajte lice, pustite da se polako upije. Tonik će osvježiti i hidratizirati kožu, vratiti joj neophodnu vlagu, regenerirati, djelovati na prokrvljenost, elastičnost, tonus, smiriti osjetljivu kožu i sanirati eventualne upale.

Ako imate alergiju na neku od predloženih biljaka upotrijebite neke druge, izbor je velik, možete koristiti hidrolate do smilja, bugarske ruže, ružmarina verbenona ili hamamelisa. Ako slučajno imate alergije na neven ili kamilicu u uljnom maceratu možete koristiti cvijet stolisnika (Achillea millefolium), list kadulje (Salvia officinalis) ili cvijet prave lavande (Lavandula angustifolia).

kamilicaKoje god bilje da koristite ne zaboravite na protokol: čišćenje jetre, salata od maslačka i mineraliziranje tijela, puno povrća, puno vode, kvalitetna bazna ulja i hidrolati, domaće sušeno bilje za maceriranje i čajeve. Predlažem vam i neizostavnu dnevnu šalica čaja, to može biti kamilica, matičnjak, stolisnik, kopriva, maćuhica, ili svima omiljena majčina dušica.

Koji god čaj da izaberete učinit ćete pozitivan pomak ka boljem funkcioniranju tijela ali i ljepoti kože, nabavite domaće bilje, napravite uljne macerate, napravite tonike, skuhajte svoju šalicu čaja i uživajte.

Čaj (dekokt) od čička za detox jetre: 1 veliku žlicu suhog korijena čička prelijte s 4 dcl hladne vode, zagrijte do vrenja, pustite da vrije 10 min, maknite s vatre, poklopite i pustite da stoji 10 min, procijedite i 3 ovako napravljene šalice čaja popijte na gutljaje tijekom dana

Cvjetno hranjivo ulje za lice: u čistu teglicu stavite samo latice od 5 cvjetova svježeg nevena i 2 žlice svježih cvjetova od kamilice, prelijte s 50 ml baznog ulja od sjemenki marelice i 50 ml baznog ulja od sjemenki grožđa, zatvorite, pustite da odstoji 3 tjedna na suncu, procijedite i dobiveni uljni macerat koristite za njegu kože lica i vrata. Ujutro i navečer utrljajte 10 kapi u čisto lice i vrat

Hidratizirajući tonik od lavande i kamilice: u čistu bočicu s raspršivačem stavite 50 ml hidrolata njemačke kamilice, 50 ml hidrolata prave lavande i 1 malu čajnu žličicu glicerola, zatvorite, dobro protresite i tonik je gotov. Čuvajte ga na hladnom (kod kuće u frižideru). Koristite ga za osvježenje umorne kože lica u više navrata dnevno. Možete ga koristiti i prije nanošenja cvjetnog ulja na lice, u tom slučaju zajedno s uljem dobro ga umasirajte prstima. Vaša koža će vam biti zahvalna.

Autorica: Martina Bogdanić, fitoaromaterapeutkinja

Članak je u originalu objavljen u novinama 24SATA kao dio stalne kolumne “Priroda liječi”